wtorek, 30 kwietnia 2024

1 Maja



 Święto Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. 

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy 

Międzynarodowe Święto Pracy, obchodzone 1 maja, stanowi ważną datę w kalendarzu społecznym i historycznym. Ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 roku, ma ono swoje korzenie w strajku chicagowskich robotników z 1886 roku. W okresie międzywojennym organizację pochodów i manifestacji 1 Maja głównie przejmowała Polska Partia Socjalistyczna oraz Bund.


Jednakże, po II wojnie światowej, władze komunistyczne zawłaszczyły obchody tego święta, czyniąc je jednym z najważniejszych w kalendarzu publicznym. Od roku 1950, 1 Maja stało się dniem wolnym od pracy, a jego znaczenie dla władzy komunistycznej było szczególnie istotne. Miało ono pełnić rolę przeciwwagi dla obchodzonego wcześniej „3 Maja”, które to święto państwowe zostało wówczas zakazane.


1 Maja stało się więc instrumentem propagandy komunistycznej, podkreślającym znaczenie pracy i solidarności społecznej zgodnie z ideologią władzy.


Fot. NAC, obchody w Katowicach - 1 maja 1975 r.:

Górnicy w strojach galowych podczas pochodu pierwszomajowego. Widoczna trakcja tramwajowa i hasło propagandowe.

Kobiety z kwiatami w pochodzie. W tle salon wydawniczy "Ruch".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz